ibis partner Slovakia

Vzdelávanie, tréningy, hodnotenie kandidátov, riadenie výkonnosti

Tréningy a vzdelávanie

Líderšip a situačný riadiaci štýl lídra tímu

Dňa 1. februára 2016 sme viedli druhé tréningové stretnutie v už deviatom ročníku prípravy nových podnikových lídrov „Learning Leaders 9″ pre skupinu perspektívnych zamestnancov spoločnosti Johnson Controls International, s.r.o., Trenčín. Toto druhé stretnutie sme zamerali na budovanie vhodnej klímy v tíme a na situačne adekvátny riadiaci štýl lídra.

Stretnutie sme začali myšlienkou, že z predošlého stretnutia sme si dohodli zodpovednosti lídra tímu a na tomto stretnutí sa naučíme, ako tie zodpovednosti napĺňať.

Najprv sme sa sústredili na aspekt hodnôt pri riadení tímu. Ukázali sme si tri možné orientácie: kult autority, kult procesu a kult výsledkov. Pre každú alternatívu sme si povedali, čo taká orientácia v internej klíme tímu prinesie, ale aj čo budú jej tienisté stránky. Naučili sme sa, že líder si musí vybrať nie na základe svojich osobných inklinácií, ale na základe typu prác v tíme a že tie tienisté stránky bude musieť vedome kompenzovať svojím nasadením a úsilím.

Lídrom sme poskytli dva ďalšie nástroje na riadenie tímu: situačne adekvátny riadiaci štýl a líderský motivačný talk k svojmu tímu.

V téme situačného riadiaceho štýlu sme sa naučili, ako upraviť riadenie, ak je situácia časovo urgentná, alebo ak líder potrebuje svojich ľudí rozvíjať, ak potrebuje maximálne vyťažiť ich existujúci potenciál pre úlohy a ako cez delegovací štýl dosiahnuť svoje uvoľnenie sa od operatívnych činností.

V tretej téme sme si natrénovali motivačný príhovor k svojmu tímu, keď líder potrebuje vysvetliť a odovzdať svojmu tímu vlastnú predstavu o tom, ako si prácu tímu aj fungovanie jeho členov predstavuje, na čom mu záleží a čo v práci nechce vidieť a bude to kritizovať. Každý účastník uskutočnil svoj líderský motivačný talk a dostal rozvojovú spätnú väzbu od kolegov aj od lektora.

Na záver si účastníci urobili vlastný aplikačný plán naučeného do ďalšieho stretnutia, ktorý následne prediskutujú so svojím nadriadeným.

Citáty z celkového hodnotenia kurzu LL9 zo strany účastníkov:

  • „Veľmi dobré. Kurz je prínosný pre každého, kto vedie ľudí.“
  • „Kurz predčil moje očakávania. Človek si uvedomí iný pohľad na vec.“
  • „Odporúčal by som tento kurz aj iným, je interaktívny, odborný feedback, osobný rast.“

Chcete pridať komentár?

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Theme by Anders Norén

Facebook
Twitter
LinkedIn